Krievijas iebrukums Ukrainā LGBTQ+ kopienas acīm

 

Turpinoties Krievijas iebrukumam Ukrainā, ko pavada tūkstošiem bojāgājušo un vairāki miljoni bēgļu, virkne lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu, kas izvēlējušies nepamest Ukrainu, raizējas par to, ko viņu valsts kvīru kopienai varētu nozīmēt ilgtermiņa Krievijas okupācija.

ASV diplomātes Batšebas Krokeres (Bathsheba Crocker) sagatavotā ziņojumā, kas tika adresēts ANO Augstajam cilvēktiesību komisāram pirms iebrukuma sākuma, tika iezīmētas “satraucošas prognozes” attiecībā uz Krievijas plānotajiem cilvēktiesību pārkāpumiem pret LGBTQ+ personām.

Aprakstītie pārkāpumi ietver mērķtiecīgas slepkavības, nolaupīšanas, nepamatotas aizturēšanas un spīdzināšanu: “Ja runājam konkrēti, mūsu rīcībā ir ticama informācija, par to, ka Krievijas spēki veido sarakstus ar ukraiņiem, kurus paredzēts nogalināt vai izsūtīt kara izskaņā.”

 

Līdz ar Krievijas karavīriem valstī iesoļo neiecietība

Krievijas prezidents Vladimirs Putins konstitucionāli nostiprināja viendzimuma laulību aizliegumu 2021. gadā, turklāt tā saucamais ‘geju propagandas aizlieguma likums’, kas paredz kriminālatbildību par LGBT personu redzamības un tiesību veicinošu pasākumu īstenošanu, ir spēkā kopš 2013. gada.

“Krievijā LGBTQ personas tiek vajātas,” telekanālam CBS News stāstīja tiesību zinātņu studente Jūlija. “Mēs varam iedomāties, kā mainītos mūsu ikdiena pilnīgas vai daļējas okupācijas gadījumā… būtu grūti mierīgi pastāvēt un cīnīties par savām brīvībām un tiesībām, kā mēs to varam darīt vēl šobrīd.” Ukraina neatzīst viendzimuma laulības, bet, kā sacīja Jūlija: “Ticiet man, te ir daudz drošāk nekā Krievijā. Daudz drošāk!”

Arī Edvards Rīss (Edward Reese), organizācijas Kyiv Pride projektu asistents, piekrīt, norādot uz nu jau desmit gadus ilgušajām “Līdztiesības marša” tradīcijām Ukrainā. “Krievijā situācija ir gluži pretēja,” viņš sacīja intervijā telekanālam CBS News. “Krievija un Ukraina ir izvēlējušās absolūti dažādus ceļus. Mēs redzam izmaiņas cilvēku attieksmēs pret cilvēktiesībām, LGBTQ kopienu un feminismu… un mēs šo progresu nevēlamies pazaudēt.”

(attēlā Praida gājiens Kijevā 2021. gada septembrī ar reklāmkarogu “Maršē kopā, lai aizsargātu vienlīdzību”)

SAISTĪTS RAKSTS: Vai dažādība ir Latvijas vērtība?

Andrijs Kravčuks (Andriy Kravchuk), kurš strādā geju un lesbiešu centrā Nash Mir, intervijā ar The Daily Beast atklāja, ka Krievijas anti-LGBTQ ietekme ir jūtama jau līdz šim okupētajās valsts daļās, tostarp Krimas pussalā un Donbasa apgabalā: “Mēs ļoti apzināmies draudus un represijas, ar ko mums nāksies saskarties – gan kā ukraiņiem, gan LGBT+ personām – nonākot absolūtā Krievijas ietekmē, līdzīgi, kā tas jau šobrīd ir Krimā un Donbasā.”

“Ir jau tikai divas iespējas. Vai nu mēs aizstāvam savu valsti, nodrošinot tās iekļaušanos brīvajā pasaulē,” viņš piebilda, “vai arī nebūs nedz mūsu individuālo brīvību, nedz Ukrainas.”

 

Paliek, jo raizējas par savu dzīvību

Lai arī daudzi kvīru kopienas pārstāvji izlēmuši pamest Ukrainu, citi paliek un ir gatavi pretoties. Ne vien tāpēc, lai aizstāvētu savas brīvības, bet arī raizēs par problēmām, ar kurām nāktos saskarties, dodoties bēgļu gaitās. Vairākas transsievietes portālam Vice atklājušas, ka baidās atstāt Ukrainu un pat pārvietoties tās iekšienē, ņemot vērā, ka visos viņu personu apliecinošajos dokumentos, ailītē “Dzimums” ir norāde “vīrietis”, turklāt minēti viņu “vecie vīriešu vārdi”.

Atsevišķas cilvēktiesību grupas transpersonām pat ir ieteikušas tīši “nozaudēt savus dokumentus”, lai varētu izkļūt no Ukrainas. LGBTQ+ aktīvisti lēš, ka šī problēma noved pie tā, ka simtiem transpersonu Ukrainā tiek “absolūti izolētas”, it sevišķi tāpēc, ka Ukrainas varas iestādes neļauj izbraukt vīriešiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem, liekot viņiem pievienoties armijai.

(attēlā 31 gadus vecā tanssieviete Zī Fāmelī (Zi Faámelu), kura baidās emigrēt no Ukrainas raizēs par savu drošību, sakot, ka “Ukrainā transpersonām diendienā jācieš no agresijas arī bez kara“)

Kāda nebināra persona norādīja, ka baidās pamest Ukrainu un doties uz “tādām vietām kā Polija vai Ungārija”, kur šāda identitāte tiek “izsmieta” un netiek aizsargāta. “Man ir jāizvēlas starp savu valsti, kurā protu orientēties sociālās situācijās, vai pilnīgi svešu vietu, kur es varētu justies vēl jo vairāk atstumti un apdraudēti,” viņi piebilda.

 

Karš pret homofobiju

Neraugoties uz riskiem, ar ko Ukrainā dzīvojošie kvīri saskaras diendienā, raizes par potenciālu okupāciju likušas solidarizēties valsts aizstāvībai, un jau tagad vairāki simti LGBTQ+ karavīru atrodas frontes pirmajās līnijās.

Viktors Pļipenko (Віктор Пилипенко), kurš spēlēja nozīmīgu lomu kā brīvprātīgais Donbasa Bataljonā cīņā ar separātistu spēkiem Ukrainas austrumos 2014. gadā, atzīst, ka “Ukrainai joprojām ir tāls ceļš ejams iekļaujošas sabiedrības stiprināšanā, taču atzinīgi vērtējams viss, kas paveikts līdz šim”. 2015. gadā Ukrainas parlaments nobalsoja par diskriminācijas aizliegumu seksuālās orientācijas un dzimumidentitātes dēļ. Turklāt vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar citiem vīriešiem, ir atļauts ziedot asinis kopš 2016. gada.

Pļipenko, kurš iznāca no skapja kā pirmais atklātais Ukrainas karavīrs – gejs, šobrīd vada vairāk nekā 100 LGBTQ+ karavīru un veterānu lielu grupu ar mērķi aizstāvēt Ukrainas kvīru kopienu “no Putina nežēlībām”. Arī pašlaik Pļipenko atrodas aktīvo kareivju rindās.

(attēlā Viktors Pļipenko 26. februāra rītā, ziņojot no frontes līnijas vietnē Facebook)

Savukārt tie LGBT ukraiņi, kuri paši nepiedalās kara darbībā, aktīvi “vāc un piesaista finanšu līdzekļus, kā arī sniedz medicīniska veida atbalstu”, sacīja Piļipenko, mudinot pārējo pasauli, tostarp Eiropas Savienību, turpināt atbalstīt Ukrainu.

 

Kā atbalstīt Ukrainas LGBTQ+ kopienu?

Dotajā brīdī vispiemērotākais veids, kā atbalstīt Ukrainas LGBTQ+ kopienu, ir caur ziedojumiem a) organizācijām Ukrainā, kas pieņem monetārus līdzekļus, un b) grupām vai organizācijām, kas uzņem LGBTQ+ personas Ukrainas kaimiņvalstīs.

UKRAINĀ

Organizācijas “Kijevas Praids“ (Kyiv Pride)

Humanitārais atbalsts LGBTQ+ personām Ukrainas galvaspilsētā. Lai ziedotu, spiediet šeit.

LGBTI Cilvēktiesību centrs “Nash Mir

Centram steidzami nepieciešami līdzekļi, lai turpinātu darbu ar LGBTI personām, kuras nevar pamest Kijevu. Ziedot var šeit.

Organizācija “Insight LGBTQ

Atbalsts Ukrainas iekšienē emigrējušiem LGBTQ+ bēgļiem ar pagaidu mājokļa atrašanu, drošas pārvietošanās koordinēšanu, pārtiku, medikamentiem un pirmās nepieciešamības precēm. Lai ziedotu, spiediet šeit.

NVO “Fulcrum

Nodrošina pārvietošanos, pajumti, neatliekamo palīdzību LGBTI personām. Ziedot varat, apmeklējot šo saiti.

Gender Z

Gender Z“, kas atrodas Zaporožžijā, aicina ziedot, lai palīdzētu viņiem atbalstīt vietējos kvīru kopienas locekļus, kuri nav pametuši savas mājas un kuriem nepieciešama ārkārtas palīdzība - pajumte, ēdiens, medikamenti. Ziedojiet, izmantojot šo saiti.

ZBOKU

“ZBOKU“, kas atrodas Kijevā, ir mākslas telpa, kas publicē kopienas pārstāvju radītus darbus. Tai ir nepieciešami līdzekļi, lai turpinātu maksāt par telpām, kas nu kļuvušas par bumbu patversmi, tajā pašā laikā turpinot darbu pie mākslas radīšanas un tās aizsargāšanas. Ziedojiet, dodoties uz šo saiti.

Alliance Global

Patversmes finansēšana Kijevā MSM un transpersonām, kas kādu iemeslu dēļ nevar pamest pilsētu un ir nonākušas grūtībās. Organizācijai ir teju beigušies pieejamie līdzekļi, tāpēc ziedot iespējams ar bankas pārskaitījumu, izmantojot šīs detaļas:

Bankas nosaukums: AS CB “PRIVATBANK”
Pilsēta, kurā atrodas banka: KYIV, UKRAINE
Konta turētāja vārds: Dobroskok Oksana
IBAN numurs: UA613052990000026207880807940
SWIFT kods: PBANUA2X
Starpniekbankas nosaukums: JP Morgan AG
Pilsēta, kurā atrodas starpnieku banka: Frankfurt am Main, Germany
SWIFT kods starpniekbankai: CHASDEFX

NVO “SPHERE

Sieviešu tiesība atbalsta grupa Harkivā, kas nodrošina humanitāro atbalstu visa veida mazākaizsargātajām grupām. Ziedot iespējams ar bankas pārskaitījumu, izmantojot šīs detaļas:

Bankas nosaukums: AS CB “PRIVATBANK”
Pilsēta, kurā atrodas banka: KYIV, UKRAINE
Konta turētāja nosaukums: NGO Kharkiv Women Association "Sphere"
IBAN numurs: UA283515330000026006052214124
SWIFT kods: PBANUA2X
Starpniekbankas nosaukums: Commerzbank AG
Pilsēta, kurā atrodas starpnieku banka: Frankfurt am Main, Germany
SWIFT kods starpniekbankai: CHASDEFX


POLIJĀ

“Lambda Warszaw“

Atbalsta centrs, kurā ukraiņi un LGBTQ+ ukraiņi var saņemt informāciju ukraiņu un krievu valodās par pieejamajiem atbalsta pasākumiem Varšavā. Tāpat centrā iespējams saņemt psiholoģisko atbalstu. Ziedot iespējams, izmantojot šo saiti vai veicot pārskaitījumu uz zemāk norādītajiem bankas rekvizītiem:

Konta turētāja nosaukums: Lambda Warsaw
Adrese: Ul Żurawia 24 a 00-515 warsaw
IBAN numurs: PL97175000120000000036096907
SWIFT kods: PPABPLPK
SORT kods: 17500012


VĀCIJĀ

Quarteera

Quarteera“ ir Hamburgā bāzēta krievvalodīgo LGBTQ+ personu asociācija. Nesen tā izsludināja aicinājumu ziedot, lai atbalstītu Ukrainas LGBTQ+ bēgļus, kas ieradušies Vācijā ar mājokļu atrašanu, pamata vajadzību nodrošināšanu, kā arī juridisko atbalstu un valodu kursiem. Ziedojiet, dodoties uz šo saiti vai izmantojot tālāk norādīto bankas rekvizītus:

Konta turētāja nosaukums: Quarteera e.V.
IBAN numurs: DE08120300001020013189
BIC kods: BYLADEM1001

 
Previous
Previous

Aicinājums kvīru jauniešu vecākiem un tuviniekiem

Next
Next

Publicēta “Empātijas spēļu“ rokasgrāmata