#15 'Pagrīdes citādība': Latvijas LGBT+ kopiena cauri dekādēm

 

PROPAGANDAS 15. epizodē ar Ritu Rudušu, žurnālisti un grāmatas “Pagrīdes citādība“ autori, reflektējam par to, cik ļoti pēdējo dekāžu laikā ir mainījies LGBT+ kopienas stāvoklis un iekļautība Latvijas sabiedrībā. Pirmā lezbiešu kāzu ceremonija pie Brīvības pieminekļa, kaku praids, Satversmes Tiesas lēmumi un pirmās oficiālās ģimenes. Un te, nu, mēs esam!

Iedvesmojoties no sarunas ar Ritu, piedāvājam iepazīties ar līdz šim svarīgākajiem vēstures avotiem par Latvijas LGBT+ kopienu. Noklikšķini uz kategorijas, lai uzzinātu vairāk.


GRĀMATAS, kas dokumentē Latvijas LGBT+ vēsturi

LGBTI vēsture Latvijā pēdējos 100 gados

Izdošanas gads: 2018 |

Autori: Ineta Lipša, Inese Runce |

Pieejamība: Šobrīd izdevumu iegādāties nav iespējams, taču tas pieejams "Mozaīkas" bibliotēkā un tiek izsniegts arī lasīšanai uz mājām.

109 lappusēs apkopoti svarīgākie pieturas punkti Latvijas homoseksuāļu pagātnē. Īpaši daudz grāmatā uzzināms par periodu, kas sākās ar padomju okupāciju un beidzās ar padomju Latvijas likvidēšanu.

Pagrīdes citādība. Homoseksuāļi Padomju Latvijā

Izdošanas gads: 2012 |

Autori: Rita Ruduša |

Pieejamība: Šobrīd izdevumu iegādāties nav iespējams, taču, sazinoties ar autori R.Rudušu, iespējams iegūt tās digitālo versiju. Lūgums rakstīt uz info@safespace.lv, lai saņemtu to personīgai lasīšanai.

Grāmata ir papildinājums un turpinājums 2010.gada jūnijā notikušajai konferenecei „Cilvēktiesības un homoseksualitāte – pagātne, tagadne, nākotne”. Izdevumā autore apkopojusi 12 homoseksuālu cilvēku dzīvesstāstus, kas tapuši pusotra gada laikā.

Tevi arī varētu interesēt:

Podkāsti latviešu valodā par Latvijas LGBT+ kopienas rūpēm un ikdienu

💚💚💚

Tevi arī varētu interesēt: Podkāsti latviešu valodā par Latvijas LGBT+ kopienas rūpēm un ikdienu 💚💚💚

Slēptā dzīve. Homoseksuāļa dienasgrāmata 1927-1949

Izdošanas gads: 2021 |

Autori: Ineta Lipša |

Pieejamība: Grāmata nopērkama visās lielākajās Latvijas grāmatnīcās.

Jūrmalnieks Kaspars Aleksandrs Irbe dienasgrāmatu sāka rakstīt 1927. gadā un darīja to līdz pat savai nāvei 1996. gadā. Būdams homoseksuāls, Irbe bija spiests turēt šo dienasgrāmatu slepenībā, un plašāka sabiedrība par to uzzināja tikai pēc viņa nāves. Irbes unikālās atmiņas ļauj ceļot laikā, ieskatīties LGBT+ kopienas dzīvē padomju periodā, kā arī personīgos un vēsturiskos notikumos Ulmaņa laikā, okupācijas gados un atjaunotajā Latvijas valstī. Šī dienasgrāmata ir pasaules mēroga unikāls vēsturisks materiāls, jo citas līdzīga satura un apjoma atmiņu liecības līdz mūsdienām pasaulē tikpat kā nav saglabājušās.

Viendzimuma seksuālo subkultūru prakses Padomju Latvijā, 1954-1991

Izdošanas gads: 2023-2024 |

Autori: Ineta Lipša, Kārlis Vērdiņš, Kaspars Zellis, Elizabete Vizgunova-Vikmane, Signe Šēnfelde |

Pieejamība: Projekts vēl ir tapšanas procesā. Tā attīstības gaitai iespējams sekot tam atvēlētā Facebook lapā šeit.

Projekta mērķis ir radīt jaunas zināšanas par seksualitātes un sociālās kontroles vēsturi, izpētes centrā nostādot viendzimuma seksuālās subkultūras un pētot prakses, ko pielietoja homoseksuāļi, reaģējot uz valsts iestāžu īstenoto uzraudzību padomju Latvijā pēc-staļinisma un vēlā padomju sociālisma periodā (1954–1991).

Pētījuma rezultātā tiks izveidota pirmā mutvārdu vēstures avotu kolekcija Latvijā ar fokusu uz homoseksuāļu pieredzēm. jaunās zināšanas veicinās homoseksuāļu pagātnes iekļaušanu Latvijas vēsturē un iekļaus Latvijas pieredzi seksualitātes vēstures starptautiskajā naratīvā.

FILMAS, kas dokumentē Latvijas LGBT+ kopienu

Homo@lv

Pirmizrādes gads: 2010 |

Režisori: Kaspars Goba |

Filmas garums: 70 minūte |

Pieejamība: Filmu ar subtitriem angļu valodā iespējams noskatīties brīvpiekļuvē, pierakstoties Vimeo platformā šeit. Ar krievu valodas subtitriem - šeit.

2005. gada vasarā diviem puišiem rodas iecere Rīgā noorganizēt vēl nebijušu pasākumu – lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu svētku gājienu pa pilsētas ielām. Pēc līdzīgu gājienu parauga Rietumos notikums tiek nodēvēts par „praidu". Viņiem nav ne mazākās nojausmas, ka šis labi iecerētais nodoms izraisīs gluži neticamu notikumu lavīnu vairāku gadu garumā.

Dokumentālā īsfilma "LGBT: Tu neesi viens"

Pirmizrādes gads: 2020 |

Režisori: Aiga Baikova |

Filmas garums: 53 minūtes |

Pieejamība: Filmu ar subtitriem latviešu un angļu valodās iespējams noskatīties brīvpiekļuvē iekš YouTube šeit.

Dokumentālā īsfilma veidota kā sociāls projekts, kas vērš sabiedrības uzmanību uz mobingu, īpaši LGBT kustības pārstāvju virzienā. Filma stāsta par pazemošanas ietekmi, tajā tiek diskutēts par sekām un iespējām mobingu mazināt.

ZINĀTNISKIE RAKSTI, kas analizē Latvijas LGBT+ kopienu un tās vēsturi

Kreisie uzskati un nenormatīvā seksualitāte Latvijā 20. gadsimta sākumā

Publikācijas gads: 2015 |

Autori: Kārlis Vērdiņš |

Pieejamība: Raksts pieejams lasīšanai un lejuplādei akadēmisko žurnālu portālā ResearchGate šeit.

Kreiso uzskatu pārstāvju attiecības ar nenormatīvo seksualitāti un dzimtes lomu izpratni ir visai komplicēts temats. Jau 20. gadsimta sākumā Eiropā diskusijas raisa homoseksualitātes jautājums. Jau pirms Pirmā pasaules kara arī Latvijas publiskajā telpā izskan kreiso ideju aizstāvju polemiskie viedokļi – Frīdriha Engelsa un Augusta Bēbeļa tulkojumos atrodams seksualitātes vēsturisks skaidrojums, Andrejs Upīts un citi vietējie marksisti nikni apkaro t. s. dekadentu darbos it kā sastopamo izvirtību.

The Latvian LGBT Movement and Narratives of Normalization

Publikācijas gads: 2020 |

Autori: Kārlis Vērdiņš, Jānis Ozoliņš |

Pieejamība: Raksts pieejams, reģistrējoties akadēmisko žurnālu portālā Springer (pieejams studējošām personām) šeit, vai arī personīgai lasīšanai - sazinoties ar mums, rakstot uz info@safespace.lv.

Rakstā aplūkota LGBT+ kopienas redzamība Latvijas publiskajā diskursā pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta viendzimuma attiecību normalizēšanai. Vairāk nekā 25 gadus pēc vīriešu viendzimuma attiecību dekriminalizācijas jājautā, kāpēc sabiedrībā saglabājas augsts homofobijas līmenis un kā LGBT aktīvisms korelē ar Latvijas konservatīvo un populistisko politiku.

Vai Tu zini vēl kādusrakstus, grāmatas vai filmas, kas dokumentē Latvijas LGBT+ kopienu cauri laikiem? Sazinies ar mums, rakstot uz info@safespace.lv, lai šo resursu krātuvi varam papildināt.


Klausies un skaties podkāstu PROPAGANDA arī šajos kanālos:


Vai zināji, ka ar katru jaunu epizodi podkāsta PROPAGANDA sekotājiem nosūtām izsmeļošu epasta ziņu ar patiesu pievienoto vērtību? Tajā ne vien aprakstām jaunāko epizožu galvenās atziņas, bet arī sniedzam ekskluzīvus praktiskus padomus, kas aktuāli ne vien kopienai, bet arī tās draugiem un atbalstītājiem.

Būvē arī savu LGBT+ resursu krātuvi un pieraksties PROPAGANDAS jaunumiem:

Savukārt pēc ieraksta noklausīšanās, aicinām sniegt atgriezenisko saiti, aizpildot šo veidlapu.


 

Podkāstu programma “PROPAGANDA“ tapusi projekta “Biedrības "Safe Space" finanšu ilgtspējas veicināšana”, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds“, ietvaros.

 
 
 
Previous
Previous

#16 Vai TU zini savu kvīru stāstu?

Next
Next

#14 Genderisma propagandas sekas 2022. gadā