Publicēts ziņojums "Slēptie aizspriedumi"

 

Šī gada pavasarī ziņojām par vēl nebijušu pētījumu un interaktīvu tiešsaistes rīku www.HiddenBias.eu, ar kā palīdzību iespējams noskaidrot, kādi pieņēmumi, ko nereti paši neapjaušam, patiesi mīt mūsu sabiedrībā. Teju pēc 4500 respondentu dalības vietnē pieejamajā testā, publicējam ziņojumu, secinot, ka Latvijā vidēji cilvēki ir tendēti balstīt savas darbības un uzskatus pret lesbietēm, gejiem un biseksuāļiem (LGB), kā arī sievietēm zemapziņā sakņotos stereotipos un aizspriedumos.

Netiešās (jeb implicītās) asociācijas kā jēdziens sakņojas kognitīvajā psiholoģijā, un tās ir introspektīvi neidentificējamas pagātnes pieredzes pēdas, kuru ietekmē mainās personas rīcības un attieksmes. Ņemot vērā to būtību, netiešās asociācijas nevar konstatēt un izmērīt ar eksplicītajiem mērījumu instrumentiem, kā sabiedriskās domas aptaujām vai intervijām. Tā vietā ir izmantojams t.s. netiešo asociāciju tests, kas pētījuma vajadzībām tika pielāgots un integrēts tam speciāli izveidotā vietnē www.HiddenBias.eu kopā septiņās valodās. Ar datorizētā algoritma palīdzību ir iespējams izmērīt, cik kognitīvi viegli testa dalībniekam ir uztvert divus konceptus kā savstarpēji saistītus (piem., sievietes-karjera, personas ar invaliditāti-pozitīvi u.tml.). Teorija paredz, ka respondenti, kuriem ir automātiska zemapziņā balstīta labvēlība pret cilvēkiem no sabiedrībā dominējošas grupas, ir vieglāk kategorizēt attēlus, kuros redzami marginalizētu grupu pārstāvji, ar negatīviem īpašības vārdiem, un otrādi.

Lai identificētu šo netiešo asociāciju formēšanās ietekmējošos faktorus, pētījuma vajadzībām tika pielāgota sociologa Antonija Gidensa teorija par attieksmju izmaiņu ietekmējošajiem faktoriem, kas sevī ietver kopumā sešus dažādus aspektus – (1) mediji, (2) ES lēmumi, (3) sociālās kustības un NVO, (4) politiskie līderi un partijas, (5) viedokļu līderi un influenceri, (6) reliģiskās organizācijas. Katra testa noslēgumā respondentiem bija jāatbild uz jautājumu: “Skalā no 1 līdz 5, kur 1 nozīmē “Ļoti negatīva” un 5 – “Ļoti pozitīva”, kāda ir Jūsu attieksme pret katru no šiem faktoriem pie nosacījuma, ka tie seksuālās minoritātes / sievietes / personas ar invaliditāti  atspoguļo pozitīvā gaismā?”. Informācijas apstrādes procesā datiem, kas iegūti no šīm aptaujām, tika meklētas korelācijas ar respondentu netiešo asociāciju liemeņiem (t.s. d-score rādītājiem). Konstatējot korelāciju, tiek pieņemts, ka attiecīgajam faktoram ir pietiekami konsekventa ietekme attiecībā uz sabiedrības netiešo apziņu pret konkrēto grupu (sievietēm, personām ar invaliditāti, seksuālajām minoritātēm).

Laika periodā no 2021. gada februāra līdz 2021. gada 1. septembrim kādu no testiem vietnē www.HiddenBias.eu izpildīja kopā 4475 personas. Vislielākais pētījuma dalībnieku skaits ir no Latvijas, kam seko Zviedrija, Somija, Dānija, Igaunija, Lietuva un Vācija. Savukārt visaktīvāk pildītais testa veids ir dzimumu tests, kam seko seksualitātes tests un visbeidzot – invaliditātes tests.

Analīzes rezultāti liecina, ka pētījumā iekļauto valstu respondenti kopumā ir atvērti pret marginālo grupu pārstāvjiem un iekļaujoši savās asociācijās. Taču ir novērojamas tendences, ka, salīdzinot ar Baltijas valstīm, respondenti no Ziemeļvalstīm un Vācijas ir iekļaujošāki, turklāt vidēji asociāciju līmeņi ir tendēti būt pozitīvāki pret personām ar invaliditāti, kamēr negatīvāki – pret sievietēm un LGB personām. Netiešo asociāciju formēšanās ietekmējošo faktoru analīzes gaitā kopumā tika identificētas 22 korelācijas, liecinot par konkrētu faktoru konsekventu ietekmi šo asociāciju formēšanās procesos plašākās sabiedrības kontekstā.

Aicinām iepazīties ar pilno publikāciju šīs lapas apakšā vai klikšķinot šeit.

Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums rakstot epastiski uz safespacelv@gmail.com vai aizpildot formu sadaļā “Par mums“.

Vietne www.HiddenBias.eu izstrādāta, biedrībai “Safe Space” sadarbojoties ar Konrāda Adenauera fondu Latvijā, kā arī Kasparu Eglīti un Aivu Staņēviču no medicīnas tehnoloģiju projektu studijas LU DF LAB. Biedrība “Safe Space” ir 2019. gada novembrī dibināta biedrība, kuras mērķis ir veicināt izpratni par mazākaizsargātām sabiedrības grupām Latvijā.

Previous
Previous

Empātijas semināru ONLINE maratons ir klāt!

Next
Next

Mūsu slēptie aizspriedumi