#22 Viendzimuma laulības Latvijā - ‘kad?’ nevis ‘vai?’

 

Ne “tradicionālās ģimenes vērtības”, ne “sabiedrības vairākuma viedoklis”, ne “nepilngadīgo aizsardzība no homoseksualitātes veicināšanas” nevar attaisnot viendzimuma pāru juridiskas atzīšanas un aizsardzības neesamību. Tā secināja Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2021. gada 13. jūlijā, pieņemot spriedumu lietā Fedotova un citi pret Krieviju. Lai arī lieta attiecas uz Krieviju, tā papildina Eiropas Padomes dalībvalstu minimālo cilvēktiesību standartu vācelīti. Kā zinām, Krievijai šis spriedums, tā teikt, ne silts - ne auksts. Diemžēl Latvijas likumdevēja nevēlēšanās nodrošināt ikvienas ģimenes, tai skaitā arī viendzimuma partneru ģimenes, juridisko aizsardzību un sociālās un ekonomiskās aizsardzības un atbalsta pasākumus nostāda Latviju līdzās Krievijai.

Kontekstam - 2020. gada izskaņā Satversmes tiesa paziņoja spriedumu lietā par bērna bioloģiskās mātes partnerei nepiešķirto Darba likumā paredzēto desmit dienu atvaļinājumu. Konstitucionālā tiesa spriedumā noteica, ka šāds atvaļinājums pienākas ne tikai bērna tēvam. Tomēr pats būtiskākais – Satversmes tiesa paziņoja, ka valstij ir juridiski, ekonomiski un sociāli jāaizsargā visas ģimenes, tostarp arī viendzimuma. Iepriekšējai Saeimai līdz 2022. gada jūnijam bija jāsakārto likumi tā, lai visas ģimenes būtu vienlīdzīgi aizsargātas. Iepriekšējais likumdevējs to neizdarīja, tādējādi klaji ignorējot Satversmi. Arī esošais likumdevējs sanācis ne tas draudzīgākais, viešot skepsi par jebkādām substantīvām izmaiņām šajā jautājumā līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām.

Kā uzsver podkāsta PROPAGANDA 22. epizodes varone un vēsturiskās lietas pieteicēja Evita Goša: “Stratēģiskās tiesvedības ir efektīvākais veids, kā veicināt pārmaiņas.“ Pēc tam, kad 2015. gadā Evita ar domubiedriem izveidoja viendzimuma pāru ģimeņu ar bērniem grupu, sāka rasties izpratne, ka tieši bērnu aizsardzības kontekstā risināt šos jautājumus ir vissvarīgāk un efektīvāk.

Kā īpaši iedvesmas avoti šajā laikā Evitai kalpoja divi starptautiski spriedumi:

  • 2015. gada 26. jūnija spriedums Obergefell v. Hodges, kurā ASV Augstākā tiesa nosprieda, ka visiem ASV štatiem ir pienākums nodrošināt iespēju viendzimuma pāriem noslēgt laulības un atzīt citos štatos noslēgtas laulības,

  • 2015. gada 21. jūlija ECT spriedums lietā Oliari un citi pret Itāliju, konstatējot Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 8. panta par tiesībām uz privāto dzīvi pārkāpumu, jo Itālijas likumdevējs piecu gadu laikā nebija likumā paredzējis viendzimuma attiecību atzīšanu, kā to bija likusi darīt Itālijas Konstitucionālā tiesa.

Viendzimuma laulības Latvijā - Evita Goša un Jurģis Kalniņš podkāsta PROPAGANDA studijā

Kopdzīves likums vai laulību vienlīdzība?

Reflektējot par pašreizējo lietu virzību Latvijā, kad centienos izpildīt Satversmes Tiesas spriedumu, Tieslietu ministrija piedāvā izstrādāt vairāku likumu pakotni, Evita uzsver, ka daudz vienkāršāk būtu nodrošināt laulību vienlīdzību, neveltot tik “daudz laika un pūļu visiem šiem te mākslīgajiem institūtiem”. Ievērojami vienkāršāk būtu ieviest “nelielus grozījumus Civillikumā, grozījumus Satversmē, un nevienam dzīvē nekas nemainīsies“.

“Tur, kur Latvija pašlaik atrodas visdažādākajos kontekstos - un tā atpalicība diemžēl paliek lielāka -, izriet no lielajām pūlēm, kas tiek veltītas lietām, ko var atrisināt tik daudz vienkāršāk! Tikai tad mēs varētu patiesi strādāt pie būtiskiem valsts attīstības jautājumiem. Ir tiešām no sirds žēl, ka tik daudz enerģijas tiek izlietots nelietderīgi…“

Kad Latvijā tiks ieviestas viendzimuma laulības? (autora komentārs)

Īsākā termiņā mums jārēķinās, ka politiskajā arēnā tuvākie 4 gadi būs stagnācijas vadīti. Visi balsojumi, kas nonāks jaunās Saeimas dienaskārtībā saistībā ar jebkādu kopdzīves regulējumu (vai citu kopienai draudzīgu iniciatīvu), tiks noraidīti ar mazu cerību, ka nākamo četru gadu laikā tas mainīsies.

Vidējā termiņā ir svarīgi turpināt skaļi un aktīvi iestāties par LGBT+ tiesībām un nākt ārā no skapjiem, tādējādi veicinot reprezentāciju, kā arī atbalstīt tos no mums, kas ir izvēlējušies tiesāties ar valsti. Jo, kā atceramies, Satversmes Tiesa kā vienu no līdzšinējā Saeimas sasaukuma uzdevumiem izvirzīja kopdzīves regulējuma ieviešanu. Tā kā šis uzdevums netika īstenots, ir liela iespēja, ka drīzumā sagaidīsim kādas tiesāšanās Eiropas Savienības tiesu līmenī.

Garākā termiņā jāsaprot, ka arī kopdzīves likums atrisinās tikai pašu mazumiņu, it sevišķi, ja tas tiks pieņemts tādā "plānajā" redakcijā, kā tas gandrīz izdevās līdzšinējai Saeimai. Līdz laulību vienlīdzībai vēl ĻOTI tāls ceļš. Balstoties uz citu ES valstu pieredzi, paiet vidēji 10,4 gadi no brīža, kad pieņemts kopdzīves likums, līdz brīdim, kad ieviesta laulību vienlīdzība. Jāņem gan vērā, ka nevienas no šo valstu konstitūcijās nav bijusi piebilde par "lauību kā savienību starp vīrieti un sievieti", kā tas ir Latvijā. Šī ir cīņa no apakšas! Bet mēs nepadosimies!

Balstoties uz citu ES valstu pieredzi, paiet vidēji 10,4 gadi no brīža, kad pieņemts kopdzīves likums, līdz brīdim, kad ieviesta laulību vienlīdzība jeb legalizētas viendzimuma laulības.

Noklausies pilno sarunu ar Evitu Gošu zemāk!

Nenoguli pārmaiņas! Pieraksties kvīru jaunumiem!

Mēs būsim pirmie, kas Tevi informēs par jebkādu lietu virzību Latvijas LGBT+ kopienas tiesību attīstībā. Norādi savu e-pastu, aizpildot zemāk pievienoto anketu, lai divas reizes mēnesī saņemtu vissvaigākās kvīru aktualitātes, kā arī informāciju par pasākumiem, personībām un politiku.

Klausies un skaties podkāstu PROPAGANDA arī šajos kanālos:

Savukārt pēc ieraksta noklausīšanās, aicinām sniegt atgriezenisko saiti, aizpildot šo veidlapu.


 

Podkāstu programma “PROPAGANDA“ tapusi projekta “Biedrības "Safe Space" finanšu ilgtspējas veicināšana”, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds“, ietvaros.

 
 
 
Previous
Previous

#23 Kārlis Streips - Eirovīzija, reliģija, žurnālistika un Latvija

Next
Next

#21 Kā ir būt transvīrietim Latvijā?